Stresin Zararlı Etkileri

STRESİN ZARARLI ETKİLERİ

Yaşamımızda çoğunlukla yer alan unsur olan stres hayatımızı oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. zamanı yoğun ve aktif şekilde geçiren insanlarda oluşma olasılığı daha fazla olan stresin başlıca nedenleri vardır.

Stresin oluşma sebebi ilk olarak kısıtlı olan zamandan kaynaklanmaktadır. Kısıtlı bir zamanda çok işi yapmak zorunda kalan insanlar stres denen bu unsurun kontrolu altına girerler.Bu kontrol altına giren insansa çatışmalar yaşar. bu çatışmalar sadece stresten oluştuğu görüşü yaygın ve yanlıştır.  Çatışma yalnızca stresten oluşmamaktadır.

Stresin bir diğer oluşum sebebi ise psikolojik karakterlidir . Psikolojik yönden problemli olan insanların strese kendini bırakması çokta uzun sürmemektedir. Bu yüzden stresin oluşturan zaman unsurunun yanına psikolojik bozuklaşmalar da eklenince etkisi büyük bir güç olmaktadır.

Psikolojik etkenleri düzenleyen insanın stres yönetimini daha kolay gerçekleştirdiği ortadadır. yani yönetim düzeyinde stresi etkisizleştirmekten ziyade dozunu ayarlamak yönünden oldukça önemlidir.

Siz eğer stres rüzgarına kapılmak istemiyorsanız ilk olarak;

1- kahvaltınızı düzenli yapın

2- insanları sevin

3- sevilmekten korkmayın

4- Dostlarınızla sık sık hoş sohbet ortamına girin

5- Buz dağının görünmez kısmını da düşünün

 

Turgut B.

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Stay Connected

19,983BeğenenlerBeğen
3,755TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

%d blogcu bunu beğendi: