Stresin Zararlı Etkileri Nelerdir ?

0
2070
Stres Yönetimi

Stresin Zararlı Etkileri yaşamımızda çoğunlukla yer alan stres, hayatımızı oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Zamanı yoğun ve aktif şekilde geçiren insanlarda oluşma olasılığı daha fazla olan stresin başlıca nedenleri vardır.

Stresin oluşma sebebi ilk olarak kısıtlı olan zamandan kaynaklanmaktadır. Kısıtlı bir zamanda çok işi yapmak zorunda kalan insanlar stresin kontrolu altına girerler. Bu kontrol altına giren insan çatışmalar yaşar. Bu çatışmalar sadece stresten oluştuğu görüşü yaygın ve yanlıştır.  Çatışma yalnızca stresten oluşmamaktadır.

Stresin bir diğer oluşum sebebi ise psikolojik karakterlidir . Psikolojik yönden problemli olan insanların strese kendini bırakması çokta uzun sürmemektedir. Stresin oluşturan zaman unsurunun yanına psikolojik bozuklaşmalar da eklenince etkisi büyük bir güç olmaktadır. Psikolojik etkenleri düzenleyen insanın stres yönetimini daha kolay gerçekleştirdiği ortadadır. Yönetim düzeyinde stresi etkisizleştirmekten ziyade dozunu ayarlamak yönünden oldukça önemlidir.

Stresin zararlı etkileri, günlük yaşamın bir parçasıdır ve zaman zaman herkes tarafından yaşanır. Ancak, sürekli ve aşırı stres, fiziksel ve zihinsel sağlığa zararlı etkilerde bulunabilir.

Stresin zararlı etkileri şu şekildedir:

  • Bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkiler: Kronik stres, bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını engeller ve vücudu hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getirir.
  • Kalp-damar sağlığı: Stres, kan basıncını yükseltebilir ve kalp hastalıkları riskini artırabilir.
  • Sindirim sistemi: Stres, sindirim sistemini etkileyerek mide ağrısı, mide ekşimesi, kabızlık veya ishal gibi rahatsızlıklara yol açabilir.
  • Uyku problemleri: Stresli insanlar genellikle uyumakta zorluk çekerler ve uyku kalitesi düşer. Bu durum, enerji seviyelerinin düşmesine ve gün boyunca yorgunluk hissetmeye neden olabilir.
  • Zihinsel sağlık: Stres, anksiyete ve depresyon gibi zihinsel sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına veya mevcut sorunların şiddetlenmesine katkıda bulunabilir.
  • Hafıza ve konsantrasyon: Stres, kısa ve uzun vadeli hafıza üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir ve konsantrasyonu azaltabilir.
  • Kiloyla ilgili sorunlar: Stres, iştahı artırarak aşırı yemeye ve kilo alımına yol açabilir veya iştahı azaltarak kilo kaybına neden olabilir.
  • Cilt problemleri: Stres, cilt problemlerine yol açabilir veya mevcut cilt sorunlarının şiddetlenmesine neden olabilir, özellikle sivilce, egzama ve psoriasis gibi durumlar söz konusu olduğunda.’
  • İlişkiler üzerinde olumsuz etkiler: ”Sürekli stresli olmak, insanların sosyal ilişkilerine zarar verebilir ve iş veya aile yaşamında çatışmalara yol açabilir.”
  • Genel yaşam kalitesi: Stres, yaşam kalitesini düşürerek insanların yaşamdan aldığı hazzı ve mutluluğu azaltabilir.

Stresin zararlı etkilerini önlemek önemlidir. Bu kapsamda stres yönetimi ve rahatlama tekniklerini öğrenmek, uyku düzenine dikkat etmek önemlidir.

Siz eğer stres rüzgarına kapılmak istemiyorsanız yapmanız gerekenler:

1- kahvaltınızı düzenli yapın

2- insanları sevin

3- sevilmekten korkmayın

4- Dostlarınızla sık sık hoş sohbet ortamına girin

5- Buz dağının görünmez kısmını da düşünün

Bir Cevap Yazın