Haber Kaygısını Yönetme Alışkanlıkları

0
3964
Haber Kaygısını Yönetme Alışkanlıkları
Haber Kaygısını Yönetme Alışkanlıkları

Bunu bir hayal edin: sabah 5’de uyanıyorsunuz, huzursuz ve uykusuzsunuz. Twitter’a bakıyorsunuz, bir haber fark ediyorsunuz ve ardını merak edip kendinizi sosyal medyada dolaşırken buluyorsunuz. Sonrasında dizüstü bilgisayarınıza geçip manşetlere bakıyorsunuz.

Acayip bir baş ağrısı ortaya çıkar ve artık hafif panikten, ezici bir korku duygusuna kadar hiçbir şey hissetmeden uykuya geri dönemezsiniz . Haberleri izlemekten kaynaklanan kaygı nedeniyle uyuyamazsınız ve endişe döngüsü devam eder. Kafanızda delice sorular belirip durur….

Çoğu haber, 2020’nin alışılmadık derecede zor olduğunu kabul eder. 7/24 olumsuz haberlerin olduğu bir dünyada, psikolojik gerçeklikten kaçmak imkansızlaşmakta. Birçok kişi için bu yoğun bilgi barajı artık zihni beslemez, onu boşaltır. Haberleri izlemekten duyulan kaygı bir çok insanda bulunan bir sorundur.

2017 yılında Amerikan Psikoloji Derneği tarafından yapılan bir araştırma: ABD vatandaşlarının haberleri öncekinden daha yakından izlediğini ve her on kişiden birini haberi saatlik olarak kontrol ettiğini gösterdi. Ankete katılanların yarısından fazlası (yüzde 56) güncel olaylarla güncel kalmak istese de bunun strese neden olduğunu belirtti .

Bir kriz sırasında endişeli hissetmek normaldir, ancak zihinsel sağlığınıza korumak için birkaç basit adım vardır. Haberleri izlerken endişeyle nasıl başa çıkıyorsunuz?

Haberleri izlemekten endişe duyuyorsanız, haber kaygısını yönetme alışkanlıkları adı altında işte size sekiz alışkanlık önerisi:

1. Kendinizi tebrik edin

Eğer sıkıntıya neden oluyorsa haberleri izlemeyi, okumayı ya da dinlemeyi bırakmak bir zayıflık işareti değildir. Gerçeklikten saklanmanın aksine, olumlu, proaktif eylemlerde bulunarak kendinizin en iyi versiyonda olmanızı sağlar.

Tıpkı başkalarınınkini güvence altına almadan önce kendi can yeleğinizi takmanız gerektiği gibi, başkalarına hizmet etmek istiyorsanız önce kendinize dikkat etmeniz gerekir. Bu yüzden kendisiniz tebrik etmelisiniz!

2. Dijital bir detoks deneyin

Haberler sadece televizyonda değil, aynı zamanda dolaylı ve bilinçaltı olarak dizüstü bilgisayarlarımız, radyolarımız ve cep telefonlarımız aracılığıyla da sunulmaktadır. 

Kısa, tek seferlik bir mola ile başlayın. Ardından hafta boyunca düzenli ve daha geniş dijital molalar planlamayı düşünün. Haber kaygısı,pc veya tv başında saatlerce haber okumak göz sağlığınızı da etkileyecek.

3. Haberleri rast gele değil bilinçli planladığınız saatlerde okuyun

Haberlere ve kaynaklarınıza erişirken dikkatli olun. Kendini en güçlü hissettiğin zamanlarda güncelleme ara. İster sabahları, ister hafta sonları daha dayanıklı olun. Haberlere ne zaman erişeceğinize dair bir plan yapın ve ona bağlı kalın.

İstenmeyen haber güncellemelerinin hayatınıza damlamasını sağlamak yerine bilgi arayın. Sıkıntıya neden olan web sitelerini sansürleyin ve daha kolay yönetebileceğiniz kaynakları seçin. 

4. Haber sitelerinin listesini yapın

Çevrimiçi dergiler arasında akılsızca kaydırmanın aksine pratik, gerekli bilgileri arayın. Bir nedeni desteklemek istiyorsanız, çevrimiçi haberler ve sosyal medyada dolaşmak yerine ilgili bir kuruluşa ulaşın.

Gün boyunca haberleri izlemekten endişe duyuyorsanız endişelerinizi not edin.

5. Video üzerinden kelimeleri seçin

Bir gazete okumak, bir videoya kıyasla haberlere erişmenin daha az duyusal, daha kontrol edilebilir bir yoludur. Haberleri televizyonda veya bilgisayarda izlemek, gazete okumaktan veya bir arkadaşınızla konuşmaktan daha uzun süreli olumsuz anılar yaratabilir.

Can sıkıcı sahnelerle duyularınızı aşırı yüklemekten kaçının. Bunun yerine ihtiyacınız olan pratik bilgilere erişmeye odaklanın. 

6. Günlük bir rutini düzeltin

Günlük egzersiz ve sosyalleşmeyi içeren bir rutine bağlı kalmak zihinsel sağlığınız için çok önemlidir. Yaratıcı, rahatlatıcı ve sosyal aktiviteler de dahil olmak üzere bütünsel bir kişisel bakım planı yapın. İster bir dua sabahı, ister canlandırıcı bir banyo, aile fotoğrafları asmak, arkadaşlara telefon etmek veya kendi kendine yüz bakımı olsun, her şey ruh halinizi geliştirmeye yardımcı olur.

7. Doğadan kendinizi besleyin

Şu anda kırsal alanda uzun bir yürüyüş yapmak mümkün olmasa da, doğada hala teselli arayabilirsiniz. İster kitap okurken pencereden temiz hava alıyor olun, ister ev bitkileri tutuyor olun, ister pencerelerinizi doğa seslerine açıyor olun, dış mekanın tadı olumsuz duyguların azalmasında yardımcı olabilir ve bu da günümüz dünyasının stresine karşı direncinizi güçlendirir.

8. Anksiyete, teşhis edilebilir bir ruh sağlığı durumu ve güncel olaylar nedeniyle endişeli hissetme arasındaki farka dikkat edin.

Her iki durumda da, kaygı günlük rutininizi uzun bir süre olumsuz etkiliyorsa, kalifiye bir akıl sağlığı danışmanı veya terapistiyle konuşun. Yukarı ve aşağı günler olması normaldir, kendinize ne kadar yüklenirseniz o kadar strese girersiniz

Bir Cevap Yazın