person writing on notebook
Photo by Julia M Cameron on Pexels.com
Zaman Yönetimi ve VerimlilikKişisel Gelişim

Evden Çalışırken Öz Bakım ve Verimliliği Dengeleme

85views

Evden Çalışırken Öz Bakım ve Verimliliği Dengeleme, Evde çalışırken öz bakımı önemsemek ve aynı zamanda verimliliği artırmak önemlidir.

Evde çalışırken öz bakımı önemsemek ve aynı zamanda verimliliği artırmak için kullanılabilecek ipuçlarının yer aldığı bir makale veya yazı düşünülebilir. Evde çalışmak, zaman yönetimi, ayrıca iş ve özel yaşam dengesi gibi yeni zorluklar yaratır. Aynı zamanda ev ortamında yapılan işlerin kişisel hayattan ayrılmaması nedeniyle öz bakımını da etkileyebilir.

Bu nedenle, evden çalışırken öz bakımı ve verimliliği dengeli tutmak önemlidir. Makalede, çalışanların evde çalışırken uygulayabilecekleri öz bakım ipuçlarına değinilebilir. Bu ipuçları arasında, düzenli egzersiz yapmak, uyku düzenine dikkat etmek, sağlıklı beslenmek, düzenli molalar vermek ve sosyal bağlantıları korumak yer alabilir. Ayrıca, evden çalışırken verimliliği artırmak için kullanabilecekleri ipuçlarına da yer verilebilir. Bu ipuçları arasında, düzenli bir çalışma alanı yaratmak, zaman yönetimi becerilerini geliştirmek, iş ve özel hayat arasında sınır koymak ve iş hedeflerini belirlemek yer alabilir. Makale, hem çalışanların öz bakımını sağlamalarına hem de iş verimliliğini artırmalarına yardımcı olacak pratik bilgiler sunabilir.

Salgının bu aşamasında, neredeyse herkes evden çalışma düzenine geçerken üretkenliğini nasıl koruyacağına dair düşüncelerini paylaşıyor. Önerilen tavsiyelere uyup uymamamızdan bağımsız olarak, hepimiz bir tür rutine sahibiz, hatta bu rutin bir düzensizlik olsa bile. Günlerimizi bir normallik duygusu yaratmak amacıyla yapılacaklar listesiyle doldurmak zorundayız. Çünkü dünyanın durumuyla ilgili umutsuzluğa kapılmamak için tüm görevleri terk etmek de oldukça cazip olabilir.

Birçok kişi için, görünüşte sonsuz bir görev listesi “normal” yaşamın önünde bir engel oluşturabilir. Ancak en iyi hallerimizde olmadığımızda verimli olamayız. Şimdi her zamankinden daha fazla, hem bedeninize hem de zihninize kulak vermek ve onlara sağlıklı kalmaları ve profesyonel ve kişisel hedeflerinize ulaşmaları için ihtiyaç duydukları şeyleri sağlamak önemlidir.

Karantina sürecinde iş akışınıza kişisel bakımı dahil etmenin ve üretkenlikten ödün vermemenin bazı yöntemlerini öğrenmeye devam edin.


Güçlü başla

Sadece bir yapılacaklar listesi hazırlamak, güçlü bir şekilde başlamak anlamına gelmez (ki bu sizsiniz). Neyi başarmak istediğinizi bilmek önemli olsa da, derin nefes alıp verme veya gün için bir mantra belirleme gibi dikkatli zamanlar ayırarak oluşturmak da büyük önem taşır. Sabah rutininizi geliştirmek için olumlu alışkanlıklar hakkında bazı fikirler edinmek istiyorsanız, bu yazıya göz atabilirsiniz.

Yürüyüşe çık

Hepimiz birlikte çalıştıkça, taze hava almak önemini artırıyor. Bu nedenle, uygun sosyal mesafe önlemlerini takip ederek işten on dakikalık bir yürüyüş yapmak zihinsel sağlığımız için büyük fayda sağlayabilir. Birçoğumuz için, son birkaç ay evlerimizde sıkışıp kaldık. Ancak, iş ve dinlenmeyi ayırmak için manzara değişikliği yapmak hala hayati önem taşıyor. İşinizi özel bir odada yapmak ya da geçici bir ev ofisi alanında çalışmak bile beyninizde anahtarları çevirip işe yaramayan şeyler yapmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Favori çalma listenizi veya podcast’inizi ekleyin

Benim gibiyseniz, müzik, ruh halinizi yansıtmak için harika bir arka plan gürültüsüdür. Ayrıca, neredeyse herhangi bir konuda bilgi edinme fırsatı sunan podcast bölümleri de vardır. Eğer çalışırken dikkatinizi dağıtan müzikler varsa, bir ara verip dinlemek istediğiniz bir şarkı çalabilirsiniz. Bu, sıkışmış hissettiğinizde size yardımcı olabilir.

Kendi hızınızda gidin

Özellikle bu aşırı stresli zamanlarda, başkalarıyla kendinizi karşılaştırmaktan kaçınmak önemlidir. Sosyal medyada birinin kaç kilometre koştuğu, pişirdiği ekmek somunu, katıldığı zoom toplantısı veya yazdığı konusunda övünmesi, üretkenliğin her zaman eşit olmadığını hatırlamanız gerektiğini gösterir. Sağlıklı bir zihniyet için bu önemlidir. Herkes kendi koşullarıyla karşı karşıyadır. Evinizde, okulda, yaşlı aile üyelerine veya sadece kendinize uygun bir şekilde çocuklarla ilgileniyor olmanız, “açık” olma kapasitenizi azaltmanın bir nedeni değildir. Başkalarının üretken olmanın ne anlama geldiğine dair algısının, kendinizi nasıl gördüğünüzü etkilemesine izin vermemelisiniz. Her gün büyük bir görev yerine getirmek mümkün olmayabilir, özellikle birçok sorumlulukla uğraşıyorsanız veya işsizlikle mücadele ediyorsanız, ve bu tamamen normaldir. Koşullar, herkesin belirli bir günde üretebildiklerini değiştirir. Kazanımlar küçük olsa bile, ilerlediğiniz sürece hala değerli ve başarılısınız.

Sınırları belirle

Evden çalıştığımız için çalışma ortamlarımızın ve yapılacaklar listemizin nasıl daha esnek hale geldiği hakkında çok şey duyduk. Sen kendini yönetmelisin.

Koçluk Oturumum: Bunalımda Gezinme, Hareket Etme ve Sıkışmış Hissetme

Hepimiz değişen sınırları aşmaya ve kendimizi affetmeye çalışırken, umarım bu ipuçları günlük rutininize biraz daha denge kazandırmanıza yardımcı olur.

Evden Çalışırken Öz Bakım ve Verimliliği Dengeleme

Bir Cevap Yazın