Bilgisayar virüsleri neden yapılır ?

0
3145

Bilgisayar virüsleri neden yapılır ?

Bilgisayar Virüsleri neden yapılır?

Öncelikle bilgisayar virüsleri, bildiğimiz biyolojik virüslerin aksine kendi başlarına evrimleşemezler. Bilgisayar virüsleri ne kendiliğinden var olabilirler ne de yazılımlardaki hatalardan (bug) türeyebilirler. Programcılar ya da virüs yapma yazılımı kullanan kişiler tarafından üretilirler veya geliştirilirler. Ayrıca bilgisayar virüsleri  programlandığı etkinlikleri gerçekleştirmeye muktedirlerdir. Yaratılma işlevlerinin dışına çıkamazlar.

Virüs yazıcılarının zararlıyı üretme ve yayma amacı çok çeşitli nedenlere dayandırılabilir. Virüsler araştırma projeleri amaçlı, şaka amaçlı ( Bilişime meraklı Türk gençleri basit .bat şaka virüsleriyle eğlenerek kendini hacker zanneder ), belirli şirketlerin ürünlerine saldırmak amaçlı, politik mesajları yaymak amaçlı veya kimlik hırsızlığı, casus yazılım ve saklı virüs ile haraç kesme gibi yöntemlerle finansal kazanç sağlamak amaçlı yazılabilmektedir.

Bazı virüs yazıcılar ürettiklerini sanat yapıtı olarak görmekte ve virüs yazmayı bir tür yapıcı hobi olarak tanımlamaktalar. Çoğu yazıcı saldırdıkları işletim sistemini bir zihin egzersizi ya da çözülmeyi bekleyen bir mantık sorusu olarak görmekte ve antivirüs yazılımlarına karşı oynanan kedi fare kovalamacasının kendilerini cezbettiğini belirtmekteler.

Zayıf yazılmış bir iyi virüs yanlışlıkla zarar veren forma dönüşebilir. Örneğin iyi bir virüs hedef dosyasını yanlış tanımlayabilir ve masum bir sistem dosyasını yanlışlıkla silebilir. Virüs yazarları aleminin genelini belirtecek bir nitelemede bulunmak oldukça zordur.

Virüssüz sistem var mıdır bilmem, hiç iyi olarak nitelendirilen bir virüsle karşılaşmadım. Umarım sizlerde benim karşılaştığım CERCER ile karşılaşmazsınız :/

CERBER: https://bilgeseli.com/yeni-rus-yapimi-bilgisayar-virusu-cerber/

Son olarak birçok ülkede herhangi bir bilgisayar zararlısını yazmak suç sayılmaktadır. Hukuk kapsamında cezalandırmalar bulunmaktadır. Ancak siber dünya da virüsü tasarlayanın izini sürmek oldukça zordur.

Virüs çeşitleri, Bilgisayar virüsleri neden yapılır ?
Virüs çeşitleri, Bilgisayar virüsleri neden yapılır ?

Bilgisayar virüsleri diskler ve veri hatları gibi elektronik ortamlarla sınırlanmamıştır. Virüs, bir bilgisayardan diğer bilgisayara olan yoluna basılmış mürekkeple, insan gözündeki ışık ışınlarıyla, optik sinir iletileriyle ve parmak kas kasılmalarıyla devam edebilir. Bir virüs programının kodlarını basarak okuyucularının ilgisine sunan bir bilgisayar meraklıları dergisi geniş bir kesimce kınanmıştır. Aslında, virüs programları hakkında herhangi bir çeşit ‘Nasıl yapılır’ bilgisi yayınlanarak, belirli tip çocuksu zihinlerin virüs fikrine dikkatlerinin böylesine çekilmesi, haklı bir şekilde sorumsuz hareket olarak görülür.


Richard Dawkin 

Bir Cevap Yazın