Dünya Fuarı: Expo nedir?

0
2393

IMG-20160427-WA0132Dünya Fuarı: Expo nedir? 
Expo, “exposition” kelimesinin kısaltılmışı; ayrıca Dünya Fuarı olarak da bilinen ve 19. yüzyılın ortalarından beri düzenlenen organizasyondur. Türkçe karşılığı “sergi”dir.

EXPO halkı eğitmeyi, yeniliği paylaşmayı, ilerlemeyi teşvik etmeyi ve işbirliğini desteklemeyi amaçlayan uluslararası bir etkinliktir.
Dünya Fuarı: Expo
Uluslararası Toplum için: EXPO işbirliği ve ilerleme için bir diyalog platformudur.
EXPO insanlığın karşılaştığı temel sorunlara çözüm bulmak amacıyla tüm dünyayı bir araya getirir.  Bu meydan okuma EXPO’nun temasını oluşturur. 2015 Milano’nun teması “Dünya’yı Beslemek, Yaşam için Enerji” ve Astana 2017’nin teması “Geleceğin Enerjisi” olacaktır.

Pratikte bu tema nasıl hedeflenir?
Birincisi, bütün katılımcılara sergi alanı veya bir pavilyon inşa etme imkânı verilir. Bu alanlarda tecrübeleri, yenilikleri ve temayla ilgili fikirlerini sergilerler. Ayrıca düzenlenen diplomatik ve profesyonel toplantıların yanı sıra konferanslar, workshoplar, tartışmalar düzenlenir. Bunlar katılımcılara fikirleri değiştirme, çözümler bulma ve yeni işbirliği bağları kurma olanağı sağlar.

Bu entelektüel teşvik sayesinde, EXPO’lar geleceğe ışık tutar. Örneğin 2010 Şangay, “Şangay Kılavuzu- 21.yüzyılda sürdürülebilir şehir gelişimi için bir rehber” çıkartılarak şehirlerde yaşam kalitesini artırmaya adanmıştır. 2012 EXPO Yeosu, Uluslararası Toplumu harekete geçirmek için “Yaşayan bir okyanus ve sahiller için Yeosu Bildirisi”ni çıkarmıştır.

Halk için: EXPO eğitim ve eğlence deneyimidir.
EXPO bir eğitim ve eğlenceyi birleştiren ve geniş bir sergi, aktivite ve gösteri çeşitliliği ortaya çıkaran deneyimdir. Yenilikçi mimarisi ile EXPO Alanı kendisini cazibe merkezi haline getirir. Ayrıca gerçekleştirilecek interaktif sergiler, çığır açan teknolojiler ve EXPO’nun yoğun kültürel programı katılımcılara gerçek anlamda unutulmaz  tecrübe sağlar.

Bu etkinliklerin başarısı ziyaretçilerin sayısıyla da açıklanabilir. Hanover 2000’e 19 milyon, Aichi 2005’e 22 milyon ziyaretçi katılmış ve Shanghai 2010 73 milyon bilet satışıyla rekor kırmıştır.

Katılımcılar için: EXPO uluslararası sosyal yardımlaşmaya ve ekonomik fırsatlara olanak verir.
EXPO ülkeleri, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum ve şirketlerin katılımı ve onlara ayrılmış alan ve pavilyonlarıyla birlikte serginin bir parçası olmaları için ev sahipliği yapar. Katılımcılara başarıları, kültürleri ve ürünlerini vs. uluslararası ziyaretçilere sergileme fırsatı verir. Ülkelerin sadece uluslararası imajına değil aynı zamanda aktivitelerinin gelişmesine de katkıda bulunur.

Bir kaç gün içerisinde Expo Antalya ile ilgili ayrıntılı bir yazı paylaşacağım.

Etiket: “Dünya Fuarı: Expo nedir?  Expo “

Bir Cevap Yazın