WordPress Nedir ? Ne işe yarar ?

REKLAM ALANI
WordPress Nedir ? Ne işe yarar ?

[button color=”” size=”” type=”square” target=”” link=””]Wordpress Nedir ? Ne işe yarar ?[/button]

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere kişisel olarak yıllardır kullandığım wordpress sisteminden bahsedeceğim. WordPress kısaca wp olarak bildiğimiz php tabanlı bu yapı önceleri blog siteleri için kullanılmıştır.  Kod düzenlemerinin basitliği, admin panelinin işi bilmeyenlerin bile anlayabilmesi wp’nin iyice rağmet görmesini sağladı.

Evet, zamanla E-ticaret sistemlerinden tutun, haber yayın sitelerine, rezervasyon sistemlerinden tutun daha çok fazla sayılabilecek yapılar için WordPress tercih edilir hale geldi.

Yukarıda bahsettiğim gibi wordpress bir çok platform için kullanılır. WordPress’in diğer bir avantajlı yanı ise Google tarafından sevilen bir yapıya sahip olmasıdır.  Son eklenen yazıların özeti blog halinde anasayfada yani açılış sayfasında listelenir . Buradaki detay linklerine tıklayarak yazıların ayrıntı bölümlerine ulaşabilirsiniz. Aslında WordPress ’ te iki düzenlenebilir içerik bulunur. Birisi “Yazılar” diğeri ise “Sayfalar” adıyla anılırlar. Sayfalar WordPress sitede sabit, devamlı şekilde durağan biçimde depolanacak olan içeriklerin bulunduğu yapılardır. Örneğin bir sitede “iletişim”, “hakkımızda” gibi yapılar “Sayfa” olarak düzenlenirler. Yazılar ise devamlı güncellenebilecek , kategoriler halinde oluşturulup listelenecek olan yapılara verilen isimdir. Örneğin bir haber sitesinde her gün yayınlanan yeni bilgilerin yer aldığı haber metinleri “Yazılar” bölümünden oluşturulurlar.

Kişisel web sitelerde fazla web sayfası bulunmadığı için WordPress ‘ e ihtiyacınız olmayabilir ancak haber sitesi veya makale sitesi oluşturuyorsanız WordPress sizin için bir nimettir. Çünkü WordPress’le yazı ekleme yada resim ekleme gibi işlemleri çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Her geçen gün daha güvenli hale getirilen WordPress’i her düzeydeki kullanıcıya tavsiye ederim. Bu arada şunu da belirtmem gerekir, wordpress tema ve eklentilerinin oldukça geniş bir yelpazesi vardır. Google play mağazasına benzetsem yeridir 🙂 🙂

Sizlere ” WordPress nedir ? ” sorusunu cevaplamaya çalıştım, bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: